Three individuals form a partnership and agree to divide the profits equally. X invests $4,500, Y invests $3,500 and Z invests $2,000. If the profits are $1,500, how much less does X receive than if the profits were divided in proportion to the amount invested?
Z = $D.
Y = 3500 / 2000 = $1.75D.
X = 4500 / 2000 = $2.25D.
When divided proportionately:
D + 1.75D + 2.25D = 1500.
5D = 1500.
D = 1500 / 5 = $300 = Z.
X = 2.25D = 2.25*300 = $675.
When divided equally:
X = 1500 / 3 = $500.
675 - 500 = $175 Less.
that makes no sense
X = $4500 Y = $3500 Z = $2000
4500 + 3500 + 2000 = 1000
X’s proportion of the investment:
4500 / 10000 = 0.45 -> 45%
If profit divided equally:
2400 / 3 = 800
If profit divided in proportion to the amount invested, X:
2400 x 0.45 = 1080
Difference:
1080 - 800 = 280
Answer: X would receive $280 less if the profits were divided equally compared to if the profits were divided in proportion of the amount invested.
Well, it seems like we've got a partnership situation here. Let's take a closer look:
X invested $4,500, Y invested $3,500, and Z invested $2,000.
To calculate how much X would receive if the profits were divided proportionally to the amount invested, we need to determine the fraction or percentage of the total investment that each partner contributed.
The total investment is $4,500 + $3,500 + $2,000 = $10,000.
For X: $4,500 / $10,000 = 0.45 or 45%
For Y: $3,500 / $10,000 = 0.35 or 35%
For Z: $2,000 / $10,000 = 0.20 or 20%
Now, let's calculate the amount each partner would receive if the profits were divided proportionally to the amount invested:
X's share: 45% of $1,500 = $675
Y's share: 35% of $1,500 = $525
Z's share: 20% of $1,500 = $300
X would receive $675, which is $825 more than if the profits were divided equally.
But hey, at least X gets the chance to brag about their investment, right?
To find out how much less X receives than if the profits were divided in proportion to the amount invested, we first need to determine the proportion of each person's investment to the total investment.
The total investment is the sum of X's, Y's, and Z's investments:
Total investment = $4,500 + $3,500 + $2,000 = $10,000
Now, let's find the proportion of X's investment to the total investment:
Proportion of X's investment = X's investment / Total investment = $4,500 / $10,000
Similarly, we can find the proportions for Y and Z:
Proportion of Y's investment = $3,500 / $10,000
Proportion of Z's investment = $2,000 / $10,000
To determine how much each person receives when the profits are divided in proportion to their investment, we multiply their respective proportions by the total profit of $1,500:
Amount X receives = Proportion of X's investment * Total profit = (0.45) * $1,500
Amount Y receives = Proportion of Y's investment * Total profit = (0.35) * $1,500
Amount Z receives = Proportion of Z's investment * Total profit = (0.2) * $1,500
We can now calculate these amounts:
Amount X receives = $675
Amount Y receives = $525
Amount Z receives = $300
To find out how much less X receives than if the profits were divided in proportion to the amount invested, we subtract the amount X actually receives from the amount X would receive in proportion to the amount invested:
Difference = Amount X receives in proportion to the amount invested - Amount X actually receives
Difference = ($4,500 / $10,000) * $1,500 - $675
Calculating this expression, we find:
Difference = $675
Therefore, X receives $675 less than if the profits were divided in proportion to the amount invested.
To find out how much less X receives compared to if the profits were divided in proportion to the amount invested, we need to calculate two figures: the amount X would receive in equal division and the amount X would receive in proportion to the amount invested.
First, let's find out the equal division amount:
Since there are three partners, the profits will be divided equally among them. The total profit is $1,500, so each partner would receive $1,500 divided by 3, which is $500.
Next, let's find out the amount X would receive in proportion to the amount invested:
To determine the proportion of the profits X should receive, we need to calculate the ratio of X's investment to the total investment. The total investment is $4,500 + $3,500 + $2,000, which equals $10,000.
Now, we can calculate the proportion X should receive by dividing X's investment ($4,500) by the total investment ($10,000): $4,500 / $10,000 = 0.45.
To find out how much X would receive in proportion to the profits, we multiply the proportion (0.45) by the total profits ($1,500): 0.45 * $1,500 = $675.
Finally, we can calculate the difference between the equal division amount and the proportion amount received by X:
$500 - $675 = -$175.
Therefore, X receives $175 less than if the profits were divided in proportion to the amount invested.