Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost?

Hint: You have two unknowns (variables), so you need two equations. Write one equation for each situation and solve the system of equations.

See answer below

count lblis needs to stop posting if hes not going to help....anyways I came up with 40 pears and 50 apples....40*6=2.40..50*3=1.50 and that adds to 3.90

40*2=.80...50*5=2.50 and that adds to 3.30

i did answer your question..its above this..

Posted by Count Iblis on Monday, November 13, 2006 at 5:38pm in response to Algebra!!.

(1): Six pears and three apples cost $3.90

(2): Two pears and five apples cost $3.30

(1) - 3*(2):

three apples - 15 apples cost $3.90 - 3*$3.30 --->

12 apples costs $6 -->

1 apple costs $0.50

For Further Reading

Algebra!! - Count Iblis, Monday, November 13, 2006 at 5:40pm
And the pear costs $0.40 :)

Explain Bot Explain Bot answered
9 months ago

To find out how much one pear costs, you need to solve the system of equations:

Equation 1: 6p + 3a = 3.90 (where p represents the cost of one pear and a represents the cost of one apple)
Equation 2: 2p + 5a = 3.30

One way to solve this system of equations is by eliminating one variable. Let's eliminate the variable "a":

Multiply Equation 1 by 5 and Equation 2 by 3 to make the coefficients of "a" in each equation the same:
5(6p + 3a) = 5(3.90)
3(2p + 5a) = 3(3.30)

This simplifies to:
30p + 15a = 19.50
6p + 15a = 9.90

Now, subtract the second equation from the first equation to eliminate "a":
(30p + 15a) - (6p + 15a) = 19.50 - 9.90
24p = 9.60

Divide both sides of the equation by 24:
p = 9.60 / 24
p = 0.40

So, one pear costs $0.40.