1. Login
  2. Search

An 11 ounce bag of chips costs $1.99 what is the cost per ounce rounded to the nearest cent? What is the cost per pound rounded to the nearest cent

Question ID
538704

Created
April 28, 2011 9:08pm UTC

Rating
0

URL
https://questions.llc/questions/538704

Answers
4

Views
520

4 answers

  1. 1.99 / 11 = $0.1809 = $0.18

    16 * 0.1809 = ? per pound

    Answer ID
    538708

    Created
    April 28, 2011 9:12pm UTC

    Rating
    0

    URL

  2. post it.

    Answer ID
    539383

    Created
    April 30, 2011 2:23am UTC

    Rating
    0

    URL

  3. help me!

    Answer ID
    699331

    Created
    March 19, 2012 11:46pm UTC

    Rating
    0

    URL

  4. the cost per ounce is 0.18
    the cost per pound is 2.89


    ♥ ☺ ♠ ♣ ○ ◘ •

    Answer ID
    702336

    Created
    March 26, 2012 12:22am UTC

    Rating
    0

    URL

Answer this Question