Roger is planning a party. he needs these ingredients in the following quanities to make punch
* 2 quarts orange juice
* 3 cups cranberry juice
* 1 gallon ginger ale
* 1 pint pineapple juice
Roger knows he will need a relativity large container to mix the punch unfortuantly, all he can find is a bowl that holds 8 liters of liquid. he is not sure whether he can fit all of the ingredients in the bowl at the same time
use the following measurement equivalents to determine if Rodger can use the 8-liter bowl to mix all the ingredients for the punch
if he can us the bowl, he needs to determine how many liters of liquid could fit into the bowl. if he can not use the bowl, he needs to determine how many exyta liters of liquid their are. round your awnser to the nearest tenth of a liter.
1 liter is about 4.23 cups, 2.11, pints 1.06, and 0.26 gallons
2 quarts orange juice = 4.23 cups x 2 = 8.46 cups
3 cups cranberry juice = 3 cups
1 gallon ginger ale = 4.23 cups x 4 = 16.92 cups
1 pint pineapple juice = 2.11 cups
Total = 8.46 + 3 + 16.92 + 2.11 = 30.49 cups
30.49 cups = 7.35 liters
Yes, Roger can use the 8-liter bowl to mix all the ingredients for the punch. He can fit 7.35 liters of liquid into the bowl.
To determine if Roger can use the 8-liter bowl to mix all the ingredients for the punch, we need to convert the quantities of each ingredient to liters and add them together.
First, let's convert the quantities given into liters using the measurement equivalents:
- 2 quarts (1 quart = 0.95 liters) of orange juice = 2 * 0.95 = 1.9 liters
- 3 cups (1 cup = 0.24 liters) of cranberry juice = 3 * 0.24 = 0.72 liters
- 1 gallon (1 gallon = 3.79 liters) of ginger ale = 1 * 3.79 = 3.79 liters
- 1 pint (1 pint = 0.47 liters) of pineapple juice = 1 * 0.47 = 0.47 liters
Now, let's add up the quantities:
1.9 + 0.72 + 3.79 + 0.47 = 6.88 liters
So, the total quantity of liquid required for the punch is 6.88 liters.
Since the 8-liter bowl can hold more than 6.88 liters, Roger can use the bowl to mix all the ingredients.
If Roger cannot use the 8-liter bowl, we need to determine how many extra liters of liquid there are. In this case, it would be 8 - 6.88 = 1.12 liters.
Therefore, if Roger cannot use the bowl, there are 1.12 extra liters of liquid.
To determine if Roger can use the 8-liter bowl to mix all the ingredients for the punch, we need to convert the quantities of each ingredient to liters.
Given conversions:
1 liter ≈ 4.23 cups
1 liter ≈ 2.11 pints
1 liter ≈ 1.06 quarts
1 liter ≈ 0.26 gallons
Converting the quantities of each ingredient to liters:
2 quarts orange juice ≈ 1.89 liters
3 cups cranberry juice ≈ 0.71 liters
1 gallon ginger ale ≈ 3.79 liters
1 pint pineapple juice ≈ 0.47 liters
Now, let's calculate the total volume of the ingredients in liters:
Total volume = 1.89 + 0.71 + 3.79 + 0.47 ≈ 6.86 liters
Since the total volume of the ingredients (6.86 liters) is less than the capacity of the bowl (8 liters), Roger can use the 8-liter bowl to mix all the ingredients for the punch.
So, Roger can fit 6.86 liters of liquid into the 8-liter bowl.