Ask questions and get helpful answers.

My recipe makes 3 dozen of cookies but I need to make 4 dozen. If the recipe calls for 11/2 of oil how much more oil do I need

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩
1 answer
  1. 3 doz/1.5 oil = 4 doz/x oil
    3x = 1.5(4)

    solve for x

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Answer this Question

Similar Questions

  1. Math

    For $4.50 a grocer buys a case of fruit which contains 14 dozen. She knows that 4 dozen will spoil before she sells them. At what price per dozen must she sell the good ones to gain 1/3 of the whole cost? is there any quick way to do this question. please

  2. Arithmetic

    If pencils are bought at 70 cents per dozen and sold at 3 for 20 cents, the total profit on 6 dozen is?

  3. Economics

    Jim buys only milk and cookies. a. In year 1, Jim earns $100, milk costs $2 per quart, and cookies cost $4 per dozen. Draw Jim's budget constraint.

  4. math

    A cookie recipe calls for 3/4 of a cup of flour and makes one dozen cookies. How many cookies can you make if you have 10 cups of flour and want to use it all? I said 160 cookies. I used a proportion to solve this but is there another way to solve it?

  5. math

    A recipe that makes 18 cookies calls for 3/4 cup of sugar. How much sugar is needed to make 24 cookies using this recipe?

  6. math

    The cost of importing five dozen china dinner sets, billed at $32 per set, and paying a duty of 40%, is A. $224 B. $2688 C. $768 D. $1344

  7. math

    A vendor bought 10 dozen eggs at the rate of Rs 22 per dozen. Six of the eggs were rotten. He sold the remaining eggs at the rate of Rs 2.50 per egg. Find his profit or loss. Ans-65 profit Pls help me

  8. Fractions

    A recipe makes 1 1/2 dozen cookies requires 3/4 cup of sugar. Shanika wants to make 6 dozen cookies. How many cups of sugar will she need?

  9. percentage

    At the beginning of 2002, sunil had four dozen goats with him. he increased this stock by x %. at the end of 2002, he sold off y % of his stock. at the beginning of 2003 he again increased his stock by x % and and at the end of 2003, he again sold off y %

  10. Math

    You're planning on making 7 meatloafs for a party. You go to the store to buy breadcrumbs, and see they are sold by the canister. How many canisters do you need to buy? First, determine what information you need to answer this question, then click here to

Still need help?

You can ask a new question or browse existing questions.