Ask questions and get helpful answers.

Peanuts sell for $3.00 per pound. Cashews sell for $6.00 per pound. How many pounds of cashews should be mixed with 12 pounds of peanuts to obtain a mixture that sells for $4.20 per pound?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩
3 answers
  1. C*6+12*3=(C+12)4.20

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  2. amount of cashews ---- x pounds
    amount of peanuts ---- 12-x pounds

    6x + 3(12-x) = 4.2(12)
    6x + 36 - 3x = 50.4
    3x = 14.4
    x = 4.8

    need 4.8 pounds of cashews and 7.2 pounds of peanuts

    Proof:
    6(4.8) + 3(7.2)
    = 50.4

    cost per pound = 50.4/12 = 4.2

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  3. Ignore my solution
    Didn't read the question careful enough

    go with bobpursley's solution

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Answer this Question

Similar Questions

  1. math

    how many pounds of peanuts that sell for $2 a pound must be mixed with six pounds of cashew nuts that sell for$4 a pound to get a mixture that can sell for $2.50 a pound?

  2. Math

    5.) Simone owns a candy store and wishes to mix strawberry candy worth $2.48 per pound with chocolate candy worth $3.50 per pound to form 17 pounds of a mixture worth $2.96 per pound. Write and solve a system of linear equations to find how many pounds of

  3. Math

    If the postal charges for a package are 62 cents for the first five ounces and 8 cents for each additional ounce, what is the weight of a package for which the charges are $1.66? A)one pound 9 ounce B)one pound 1 ounces C)one pound 12.5 D)one pound 2

  4. hbi pact for adults

    There are 106-8d common nails in one pound. How many are in 50 pound box

  5. Computer Programming

    2. Chocolate Delights Candy Company manufactures several types of candy. Design a flowchart or pseudocode for a program that accepts a candy name (for example, "chocolate-covered blueberries"), price per pound, and number of pounds sold in the average

  6. algebra 2--matrices.

    A grocer wants to m,ix three kinds of hard candy to sell for $2.40 per pound. He need 50 pounds of candy altogether. He mixes sour balls worth $3.50 per pound,butterballs worth $2.50 per pound, and starlight mints worth $1.75 per pound. He mixes twice as

  7. Basic Algebra

    5.) Simone owns a candy store and wishes to mix strawberry candy worth $2.48 per pound with chocolate candy worth $3.50 per pound to form 17 pounds of a mixture worth $2.96 per pound. Write and solve a system of linear equations to find how many pounds of

  8. Math

    A grocer wishes to blend two different coffee brands because he wants to make a blend of 480 pounds to sell at $2.68 a pound. If he uses a brand of coffee worth $2.50 a pound with another brand worth $2.80 a pound, how many pounds of each does he use?

  9. Algebra II

    Bolivian coffee sells for $4.59 per pound, and Columbian coffee sells for $5.95 per pound. How many pounds of each coffee should be mixed to produce 4000 pounds of a mixture that will be sold for $5.10 per pound? I think this is a system of equations but

  10. math

    A grocer wishes to blend two different coffee brands because he wants to make a blend of 480 pounds to sell at $2.68 a pound. If he uses a brand of coffee worth $2.50 a pound with another brand worth $2.80 a pound, how many pounds of each does he use?

Still need help?

You can ask a new question or browse existing questions.