Ask questions and get helpful answers.

A manager bought 12 pounds of peanuts for $30. He wants to mix $5 per pound cashews with the peanuts to get a batch of mixed nuts that is worth $4 per pound. How many pounds of cashews are made?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩
1 answer
  1. look at the value of the nuts separately and together:

    30 + 5(x) = 4(12+x)
    30 + 5x = 48 + 4x
    x = 18

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Answer this Question

Related Questions

Still need help?

You can ask a new question or browse existing questions.