Ask questions and get helpful answers.

For $4.50 a grocer buys a case of fruit which contains 14 dozen. She knows that 4 dozen will spoil before she sells them. At what price per dozen must she sell the good ones to gain 1/3 of the whole cost?

is there any quick way to do this question.
please respond.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩
2 answers
  1. (1/3) * $4.50 = $1.50. = Income.

    P = $1.50 / (14-4) = $0.15 / doz.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  2. GAIN (1/3) of the whole cost of $4.50, is (4.5+1.5) dollars. The cost given was for all 14 dozen. NOW, the selling cost, or the revenue must be 6.0 dollars. This 6.0 dollars must be equally distributed among the 10 dozen which are still good.
    6.0 dollars per 10 dozen is:
    6.0/10= 0.60 dollars per dozen.
    This is 60 cents per dozen.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Answer this Question

Related Questions

Still need help?

You can ask a new question or browse existing questions.