Ask questions and get helpful answers.

A cereal factory has weekly fixed costs of $48,000. It costs $1.37 to produce each box of cereal. A box of cereal sells for $3.99. Express the profit function p(x) that gives the total weekly profit from x boxes of cereal.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩
1 answer
  1. cost for x boxes = 1.37x
    fixed cost regardless of x: 48000
    Income for x boxes = 3.99x

    Profit = income - total costs
    p(x) = 3.99x - (48000 + 1.37x)

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Answer this Question

Similar Questions

  1. Accounting

    The following data relate to direct labor costs for the current period: Standard costs 6,000 hours at $12.00 Actual costs 7,500 hours at $11.60 What is the direct labor rate variance? Answer A.$15,000 unfavorable B.$3,000 favorable C.$17,400 unfavorable

  2. Operation

    Parsa Real Estate is a company that buys and rents real estate. The company is looking into buying an office building for $1M.Thebuilding has 10,000 square feet of rentable office space. The company analysts predict that they can rent the office space for

  3. accounting

    Brooks Inc. uses process costing. The costs for Department 2 for April were: Cost from preceding department $20,000 Cost added by department: Materials $21,816 Labor 7,776 Factory overhead (FOH) 4,104 33,696 -------- The following information was obtained

  4. Accounting

    If fixed costs are $300,000, the unit selling price is $31, and the unit variable costs are $22, what is the break-even sales (units) if fixed costs are reduced by $30,000? Answer 30,000 units 8,710 units 12,273 units 20,000 units

  5. Accounting

    If fixed costs are $250,000, the unit selling price is $125, and the unit variable costs are $73, what is the break-even sales (units)? Answer 3,425 units 2,381 units 2,000 units 4,808 units

  6. Calculus

    Your friend has a fabulous recipe for salsa, and he wants to start packing it up and selling it. He can rent the back room of a local restaurant any time he wants, complete with their equipment, for $100 per time. It costs him $2 a jar for the materials

  7. Finance 200

    11. The Sterling Tire Company’s income statement for 2008 is as follows: Given this income statement, compute the following: STERLING TIRE COMPANY Income Statement For the Year Ended December 31, 2008 Sales (20,000 tires at $60 each) . . . . . . . . . .

  8. Accounting

    Blane Company has the following data: Total Sales 800,000, Total Variable Costs 300,000, Fixed Costs 200,000, Units Sold 50,000, What will operating income be if units sold double to 100,000 units?

  9. Mathematics

    A firm manufactures and markets a product that sells for Birr 20 per unit. Fixed costs associated with activity total Birr 40,000 a month, while variable cost per unit is Birr 10. A maximum of 10,000 units can be produced and sold

  10. Precalculus

    A doughnut shop at a shopping mall sells a dozen doughnuts for $2.95. Beyond the fixed costs of $150 per day, it costs $1.45 for enough materials and labor to produce each dozen doughnuts. If the daily profit varies between $50 and $200, between what

Still need help?

You can ask a new question or browse existing questions.