Ask questions and get helpful answers.

Bolivian coffee sells for $4.59 per pound, and Columbian coffee sells for $5.95 per pound. How many pounds of each coffee should be mixed to produce 4000 pounds of a mixture that will be sold for $5.10 per pound?

I think this is a system of equations but I'm not sure. If so, how would you set it up?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩
2 answers
  1. B*4.59 + C*5.95=(4000)*5.10

    B+C=4000

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
    👤
    bobpursley
  2. 2500

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Answer this Question

Similar Questions

  1. math

    how many pounds of peanuts that sell for $2 a pound must be mixed with six pounds of cashew nuts that sell for$4 a pound to get a mixture that can sell for $2.50 a pound?

  2. Math

    If the postal charges for a package are 62 cents for the first five ounces and 8 cents for each additional ounce, what is the weight of a package for which the charges are $1.66? A)one pound 9 ounce B)one pound 1 ounces C)one pound 12.5 D)one pound 2

  3. hbi pact for adults

    There are 106-8d common nails in one pound. How many are in 50 pound box

  4. math

    Kelly bought a cup of coffee and drank 58 of it. Write an addition equation to represent how much coffee is remaining.

  5. algebra 2--matrices.

    A grocer wants to m,ix three kinds of hard candy to sell for $2.40 per pound. He need 50 pounds of candy altogether. He mixes sour balls worth $3.50 per pound,butterballs worth $2.50 per pound, and starlight mints worth $1.75 per pound. He mixes twice as

  6. Mathematics

    A shopkeeper mixed coffee powder worth $2.50 per kg with coffee powder worth $3.50 per kg, and sold 20 kg of the mixture at $2.80 per kg. Find the weights of the 2 grades of coffee powder that he mixed together. Explain clearly your steps of solving it.

  7. Math

    A grocer wishes to blend two different coffee brands because he wants to make a blend of 480 pounds to sell at $2.68 a pound. If he uses a brand of coffee worth $2.50 a pound with another brand worth $2.80 a pound, how many pounds of each does he use?

  8. math

    A grocer wishes to blend two different coffee brands because he wants to make a blend of 480 pounds to sell at $2.68 a pound. If he uses a brand of coffee worth $2.50 a pound with another brand worth $2.80 a pound, how many pounds of each does he use?

  9. How to solve algebra word problems

    Pecans sells for $3.50 a pound. Almonds sells for $5 pound. How many pounds of each should be used to make 15 pounds of mixture that sells for $4 a pound?

  10. Math

    The grocery store sells kumquats for $4.75 a pound and Asian pears for $2.25 a pound. Write an equation in standard form for the weights of kumquats k and Asian pears p that a customer could buy with $22. 4.75k+2.25p=22***** 4.75=2.25p+22 4.75+2.25=k

Still need help?

You can ask a new question or browse existing questions.