Ask questions and get helpful answers.

Find the unit rate: $10.99 for 12 slices of pizza.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩

2 answers

  1. Just divide the total amount by the number of parts. In this case, 10.99/12.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  2. $0.92

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Answer this Question

Related Questions

Still need help?

You can ask a new question or browse existing questions.