Ask questions and get helpful answers.

1. At Mrs. Bailey's ranch, there are 35 chickens and 20 cows. What is the ratio of the number of cows to the number of chickens at Mrs. Bailey's ranch?

A: 4/7
B: 11/4
C: 4/11
D: 7/4

2.Write a ratio for the situation in three ways comparing the first quantity to the second quantity.
A circus has 5 elephants and 10 clowns.
A: 10:5, 10 to 5, 10/5
B: 10: 5 , 5 to 10, 10/5
C: 5:10, 5 to 10, 5/10
D: 5 to 15, 5 :15, 5/15

3.Which ratio is equal to 9 :36 ?
A: 2: 20
B: 1:4
C: 4:1
D: 3:13

4.Write a ratio in simplest form for the situation. .Mrs. Chrisman bakes 10 pies for Thanksgiving. Mrs. Lewis bakes 6 pies. What is the ratio of pies Mrs. Lewis baked to Mrs. Chrisman?
A: 4/5
B: 10/6
C: 3/5
D: 5/3

5.Find the Unit rate. 30 Oreos for $3.60
A: $0.18
B: $0.36
C: $0.09
D: $0.12

6.Find the unit rate. 100 Oreos for $10.00
A: $1.00
B: $0.10
C: $0.01
D: $0.25

7.Which is the better deal for Oreos?
A: 100 Oreos for $10.00
B: 30 Oreos for $3.60

8.Which ratio forms a proportion with 20/24 by writing the ratio in simplest form.
A: 3/4
B: 7/8
C: 5/6
D: 2/3

9.Which ratios can form a proportion?
A: 4/10, 6/15
B: 8/6, 9/7
C: 4/5, 6/7

11.12miles/27hours=4miles/h hours
​A: 28
B: 12
C: 9
D: 18

12.[square]right side:8 ft-bottom of the square:ft)[second square]right side:5 ft-bottom of the second square:3 ft.
what is the value of x?
A: 6
B: 4.8
C: 3.6
D: 4.6

13.Maryville is about 50 miles from Newport. How far apart would the cities be on a map with a scale of 1 in.= 10 miles?
A: 7 inches
B: 2 inches
C: 5 inches
D: 10 inches

14.Find the value of x.
3.6/4.3=X/21.5
A: 21
B: 18
C: 17.4
D: 16

15.There are 12 turkeys on 8 acres of land. How many turkeys would be on 64 acres of land?
A: 100
B: 72
C: 96
D: 24

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩

1 answer

  1. Ratios are fractions
    1)....20/35 ..reduce by dividing by 5=4/7
    2.)...5 elephants and 10.clowns = 5:10, 5 to 10, 5/10
    3..).. 9:36. =9/36. Reduce by dividing by 9 = 1/4 or 1:4
    4) Mrs Leiws 6 , Mrs. Chrisman 10 = 6/10 reduve by dividing by 2= 3/5
    5) UNIT MEANS Each one so divide 3.60 divided by 30 =.12
    6) Again divide 10 divided by 100= .10
    7)so look at the answers to numbers 5 and 6. Which is cheaper? .12 or .10? (.10)
    8)reduce 20/24..(divide both by 4) = 5/6
    9) which reduce to the same answer
    A...4/10, .....6/15
    (4/10= 2/5 and 6/15= 2/5)
    11) answer c
    Reduce 12/27= (divide by 3) =4/9
    12) Don't understand question
    13)If 1 inch is 10 miles
    Then 5 inches is 50 miles
    (50/10 =5)
    14)answer 18
    (3.6/4.3= 18/21.5)
    15)answer 96
    (12/8= 96/64)

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Answer this Question

Related Questions

Still need help?

You can ask a new question or browse existing questions.