Ask questions and get helpful answers.

Ryan buys cheese from the local farmer's market. The graph below shows the cheese cost (in cents) versus its weight (in ounces).

Use the graph to answer the questions.

Cost (cents)
y6121824303642485460x1234567890
Weight (ounces)

(a)
How much does the cost of the cheese increase for each ounce Ryan buys?
cents
(b)
What is the slope of the line?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩

2 answers

  1. No graph. We do not click on links because of potential problems with spam.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  2. 45 and 58

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Answer this Question

Related Questions

Still need help?

You can ask a new question or browse existing questions.