Ask questions and get helpful answers.

Joan has a cat called Tibber.

Every day Tibber is fed 2 sachets of wet food and 25 grams of dry food.
For some time, Joan has bought the cat food from the local pet shop where one box of
12 sachets costs £12.00 and one 400 gram packet of dry food costs £4.00.
Joan has now decided to buy all of the cat food from an online distributor.
Four boxes, each of 24 sachets of wet food, will cost £62.40, and one 2 kilogram packet of dry
food will cost £16.00.
How much money will Joan save each day on cat food when she buys it from the online
distributor rather than the local pet shop?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩
1 answer
  1. Each day, Tibber's food costs locally
    2s(£12/12s) + 25g(£4/400g) = £2.25

    Now do the same calculations for online food, and subtract.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Answer this Question

Related Questions

Still need help?

You can ask a new question or browse existing questions.