Scott spent $6.24 on pet food. The food costs $0.24 per cup. How many cups of food did he buy?

A. 2.6
B. 0.26 <<<
C. 26
D. 260

3 answers

  1. How do you buy about a quarter of a cup of food?:

    Doesn't that seem to be a stupid answer?

  2. You need to keep track of your decimal point.

    Also, remember to do a sanity check. $.24 is about $(1/4) so there should be about 4 cups per dollar.

    Since he spent about $6, C is the answer, about 4*6 cups

  3. Ms. Sue, yes it does sound like a stupid answer. Sorry. Steve, thanks for the help.

Answer this Question

Still need help?

You can ask a new question or browse more Math questions.