Ask questions and get helpful answers.

1. There are 18 boys and 12 girls in a math class.what is the ratio of girls to total students?

A.18:30

B.(12:30)

C.30:12

D.30:18

2.which of the following ratios are equivalent to 6:9? Choose all that apply.

A.3:2

B.18/27

C.(30:45)

D.(24/32)

3.what is the unit price for one CD if CDs cost 30.00?

YOU DID NOT SAY HOW MANY

A. $9.00

B. $8.00

C. ($10.00)

D. $9.50

4.milo types 35 words per minute.how many words can he type in 7 minutes?

A.(245 words)

B.240 words

C.250 words

D.275 words

5.select the pairs of ratios that form a proportion.

A.(3:6 and 5:10)

B.(4/12 and 6/18)

C. 20/5 and 10/3

D. 24:36 and 8:9

6. Solve the proportion

2/3=8/P

A. P=14

B (p=12)

C. P=48

D. P=50

7.which is the better buy?

1. 5 oranges for 1.60 unit p = .32

2.7 oranges for 2.45 unit p = .35

A.(1)

B.2

C.They are both equally good values.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩

21 answers

  1. 1. B
    2. B and C
    3. C
    4. A
    5. A and B
    6. B
    7. A
    100% CORRECT ANSWERS BECAUSE I JUST DID IT AND GOT THE WIN. btw gg fortnite. lol I don't even play fortnite, I'm just a memer! ;D

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  2. Okay not to be rude, but @Faze Rug can you please do that on YouTube and stuff? This is a website for help for students who need it, not a comment section on YouTube. Also thank you Finding the answers 100% correct.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  3. My toast is still missing :(

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  4. Finding the answers is correct!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! And thank you I got 100%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  5. LESSON 5-RATIOS,TAES AND PROPORTIONS QUIZ PART 1

    1.B-12:30
    2.B,C- 18/27 AND 30:45
    3.C-$10.00
    4.A-245 WORDS
    5.A AND B-3:6,5:10 AND 4/12,6/18
    6.B-P=12
    7.A-1

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  6. 1. yes
    2. one of your answers is right.
    3. YOU DID NOT SAY HOW MANY
    4. yes
    5. yes
    6. yes
    7. yes

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
    👤
    Ms. Sue
  7. Ms. Sue are these right ?

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  8. 2. D
    B

    3.what is the unit price for one CD if CDs cost 30.00?

    A. $9.65

    B. $8.95

    C. ($9.95)

    D. $9.85

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  9. 2. B and C

    3. How many CDs cost $30.00?

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  10. They are correct but #2 is b and c

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  11. thx
    im a bot

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  12. TYSM Finding the answers because I d

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  13. yooooooooooo wassup

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  14. click clack click clack

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  15. I am a BIG fan Of you faze rug!!! BTW I got a 100 thank you!

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  16. thanks " Finding the answers because I do..."

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  17. @Whostolemytoast im sorry i could not find it here🍞

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  18. Thank yomomma i got 7/7

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  19. Faze rug
    of all websites you choose one where kids (like 10–13-year-old kids) get help for homework and quizzes

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  20. @faze rug this website is for help on school AND ONLY SCHOOL

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Answer this Question

Related Questions

Still need help?

You can ask a new question or browse existing questions.