Ask questions and get helpful answers.

Walmart sells a case of 24 cans of diet coke for $6.88. Publix sells a 12 pack of diet coke for $3.99. Which is the best buy?

I need help on this.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩
6 answers
  1. 3.99 * 2 = 7.98

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  2. I am confused on this.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  3. 2 Twelve packs (24) = 7.98

    Case (24) = 6.88

    Compare.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  4. Im confused to. ?

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  5. well this is a unit rate question, so you need to find the price for 1 can. So for that it is [6.88 divided by 24 = 0.29] and [3.99 divided by 12 = 0.33] and now all you got to do is see which is best buy. =)

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  6. No Got it wrong....

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Answer this Question

Related Questions

Still need help?

You can ask a new question or browse existing questions.