Ask questions and get helpful answers.

Can someone please help me/

Sal's Sandwich Shop sells wraps and sandwiches as part of its lunch specials. The profit on every sandwich is $2 and the profit on every wrap is $3. Sal made a profit of $1,470 from lunch specials last month. The equation 2x + 3y = 1,470 represents Sal's profits last month, where x is the number of sandwich lunch specials sold and y is the number of wrap lunch specials sold.

5. Suppose Sal's total profit on lunch specials for the next month is $1,593. The profit amounts are the same: $2 for each sandwich and $3 for each wrap. In a paragraph of at least three complete sentences, explain how the graphs of the functions for the two months are similar and how they are different.

6. Below is a graph that represents the total profits for a third month. Write the equation of the line that represents this graph. Show your work or explain how you determined the equations.

Please help.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩
7 answers
  1. Also check this please.

    s this already right?

    1. 2x + 3y = 1,470
    –2x –2x
    3y = –2x + 1,470
    3y/ 3 = –2x/3 + 1,470/3
    y = –2x/3 + 490
    The y-intercept of this equation is 490 and the slope is -2x/3.

    2. I would graph this line by finding the y-intercept 490 first.
    Then, you would move down twice from 490 to 488.
    Finally, you would move to the right 3 times.

    3. F(x) = –2x/3 + 490
    The graph would represent the profit of Sal’s Sandwich Shop on every sandwich and wrap from the lunch specials last month.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  2. Here is the info and questions. Please help:

    Sal's Sandwich Shop sells wraps and sandwiches as part of its lunch specials. The profit on every sandwich is $2 and the profit on every wrap is $3. Sal made a profit of $1,470 from lunch specials last month. The equation 2x + 3y = 1,470 represents Sal's profits last month, where x is the number of sandwich lunch specials sold and y is the number of wrap lunch specials sold.

    Change the equation to slope-intercept form. Identify the slope and y-intercept of the equation. Be sure to show all your work.
    Describe how you would graph this line using the slope-intercept method. Be sure to write using complete sentences.
    Write the equation in function notation. Explain what the graph of the function represents. Be sure to use complete sentences.
    Graph the function. On the graph, make sure to label the intercepts. You may graph your equation by hand on a piece of paper and scan your work or you may use graphing technology.
    Suppose Sal's total profit on lunch specials for the next month is $1,593. The profit amounts are the same: $2 for each sandwich and $3 for each wrap. In a paragraph of at least three complete sentences, explain how the graphs of the functions for the two months are similar and how they are different.
    Below is a graph that represents the total profits for a third month. Write the equation of the line that represents this graph. Show your work or explain how you determined the equations

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  3. thanks

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  4. hfd

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  5. Your correct!Not many people would get that right on a test.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  6. Below is a graph that represents the total profits for a third month. Write the equation of the line that represents this graph. Show your work or explain how you determined the equations.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  7. thanks

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Answer this Question

Similar Questions

  1. Math

    An ice cream shop owner wants to find out what new flavor of ice cream he should sell in his shop. Which method would be the BEST way for the owner to do this? A) Determine which flavor is the best selling now. B) Visit all the other ice cream store and

  2. math

    Austin is creating a new trail mix by combining two of his best­selling blends. A pineapple­coconut­macadamia (pcm) mix that sells for $18/kg and a banana­papayapeanut (bpp) mix that sells for $10/kg. Write the equations and find the point of

  3. How to solve algebra word problems

    Pecans sells for $3.50 a pound. Almonds sells for $5 pound. How many pounds of each should be used to make 15 pounds of mixture that sells for $4 a pound?

  4. Math

    Jason earns 30 cents for every carrot he sells. He earns an extra $3 for every 30 carrots he sells. How many carrots must he sell in order to earn $550?

  5. Maths

    John planned a birthday party for his younger sister with his friends. They decided to make some birthday caps by themselves and to buy a cake from a bakery shop. For these two items, they decided the following dimensions : Cake : Cylindrical shape with

  6. mathematics

    You pack sandwiches for a mountain hike with your friends. Each sandwich takes 2slices of bread, and each hiker eats one sandwich. How many slices of bread are used for nhikers? Write your answer as an expression.

  7. Precalculus

    A doughnut shop at a shopping mall sells a dozen doughnuts for $2.95. Beyond the fixed costs of $150 per day, it costs $1.45 for enough materials and labor to produce each dozen doughnuts. If the daily profit varies between $50 and $200, between what

  8. Math

    The flower shop displays a different number of roses in the front window every month. It displayed 4 roses in November, 8 roses in December, 16 roses in January, and 32 roses in February. If this pattern continues, how many roses will the flower shop

  9. Statistic

    Mamma Temte bakes six pies a day that cost $2 each to produce. On 15% of the days, she sells only two pies. On 27% of the days, she sells 4 pies, and on the remaining 58% of the days, she sells all six pies. If Mamma Temte sells her pies for $4 each, what

  10. maths

    1. a man sells a tv for rupees 3450and makes a profit of 15% . he sells a second tv set at a loss of 10%.if on the whole he neither gains nor loses , find the cost price of the second tv. 2.a man sells two tables at the same price. on one he makes a profit

Still need help?

You can ask a new question or browse existing questions.