Ask questions and get helpful answers.

For $4.50 a grocer buys a case of fruit which contains 14 dozen. She knows that four dozen will spoil before sells them. At what price per dozen must she sell the good ones to gain 1/3 of the whole cost.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩
1 answer
  1. cost: 4.50*14
    revenue after spoilage: 10p
    we want

    10p = 4/3 (4.50*14)
    p = 8.40

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Answer this Question

Similar Questions

  1. Physics

    Consider two cases in which the same ball is thrown against a wall with the same initial velocity. In case A, the ball sticks to the wall and does not bounce.In Case B, the ball bounces back with the same speed that it came with. A.)In which of the two

  2. Math

    For $4.50 a grocer buys a case of fruit which contains 14 dozen. She knows that 4 dozen will spoil before she sells them. At what price per dozen must she sell the good ones to gain 1/3 of the whole cost? is there any quick way to do this question. please

  3. Arithmetic

    If pencils are bought at 70 cents per dozen and sold at 3 for 20 cents, the total profit on 6 dozen is?

  4. Math Plz Explain

    A basket contains the following pieces of fruit: 3 apples, 2 oranges, 2 bananas, 2 pears, and 5 peaches. Jameson picks a fruit at random and does not replace it. Then Brittany picks a fruit at random. What is the probability that Jameson gets a banana and

  5. math

    Jaoquin Buys 3 dozen lightbulbs. After changing the lightbulbs in his house, He has 15 left over. How many lightbulbs did he use? Please explain how you got the answer.

  6. Mathematics

    A basket contains 80 mangoes and 60 oranges.if two fruits are picked one after the other without replacement,what is the probability that 1) one of each fruit is picked 2) one type of fruit is picked

  7. Maths Probability

    A box contains 4 pears and 7 Oranges. Three fruited are taken out at random and eaten. Find the probability that (1) 2 pears and 1 orange are eaten (2) The third fruit is eaten is an orange (3) The first fruit eaten was a pears. Given that the third fruit

  8. maths

    a fruit seller buys 712 fruits ,of which 3/4 are apples. of all apples that he bought 1/3 were found to be rotten. if he sold all the good apples at Rs.5 1/4 each.how much money did he receive on selling all the good apples.

  9. math

    Mr. Smith buys pencils at Rs 250 per hundred and sells each at Rs 1.75.Findd his loss or profit. David bought 2 dozen eggs for Rs 56. Since 6 of them broke, he incurred a loss of Rs 20 on selling them. What was the selling g price of one egg? Pls help me !

  10. Economics

    Jim buys only milk and cookies. a. In year 1, Jim earns $100, milk costs $2 per quart, and cookies cost $4 per dozen. Draw Jim's budget constraint.

Still need help?

You can ask a new question or browse existing questions.