Ask questions and get helpful answers.

The graph shows the number of handbags that Mandy made in one day. What are the variables? Describe how the variables are related at various points on the graph.

I will attach the graph in the comments right now:)

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩
41 answers
  1. Sorry -- but you can't attach it or show graphs on Jiskha.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
    👤
    Ms. Sue
  2. can i draw it out with the keys on my keyboard

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  3. ^ ______________
    | |
    | |
    | _____|
    | |
    | |
    | _____|
    | |
    |___|_______________>

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  4. never mind don't read that

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  5. sorry for waisting your time :(

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  6. 19.  The graph shows the number of handbags that Mandy made in one day. What are the
    variables? Describe how the variables are related at various points on the graph.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  7. the answer is that while the time is increasing the handbags the mandy is making are increasing too. The time would be the independent variable and the handbags are the dependent variable. i Just took the quiz

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  8. Finally an actual answer to the question!

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  9. your a god

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  10. yoo anyone got em answers for the Unit 5, lesson 9 test? rlly rlly need answers

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  11. 1. C
    2. C
    3. D
    4. C Decreasing, Linear
    5. A Y=4^x
    6. D Y= (x+4)^2
    7. B C(n)=0.75n-0.5;$7:00
    8. B
    9. D
    10. C 180 baseballs
    11. D no
    12. B Yes -9
    13. A
    14. D
    15. C
    16. A
    17. Self Answer
    18. Self Answer
    19. Self Answer---11.03 would be the price that you pay for a shirt that would regularly cost 15.50.
    20. Self Answer

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  12. is he right?

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  13. all are correct but 15

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  14. 15.d

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  15. Are these the answers for unit 5 lesson 9?

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  16. y'all needa just do your own work n stop cheating

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  17. EAT A BAG OF DlCKS TEKASHI

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  18. I love you all

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  19. Some of them are wrong.
    1. B
    2. D
    3. B
    4. C
    5. A
    6. B
    7. B
    8. B
    9. C
    10. D
    11. B
    12. A
    13. C
    14. D
    15. D
    16. No, the points are random.
    17. The time increases so the number of bags increase too. The time is independent and the bag is dependent
    18. A. P(r) = (P - 5) + 0.05(P-5) = 1.05(P-5). P = regular price. B. Pr = 1.05(P-5) = 1.05(15.50-5) = $11.03
    19. Yes, the points make a straight line.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  20. I got a 9/15 because if Random. They're information is jumbled up. My answers are from Unit 9 Lesson 5 on Connections Academy.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  21. And I said some of Random's are wrong mine are 100% C O R R E C T

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  22. Hey y'all I just toke the test and got 100%.

    THIS IS FOR THE UNIT 5: LESSON 9 INTRODUCTION TO FUNCTIONS TEST!

    1. C
    2. D
    3. D
    4. C
    5. A
    6. B
    7. A
    8. D
    9. A
    10. D
    11. D
    12. B
    13. A
    14. D
    15. B

    16-19 Are extended response. Do it yourself it really isn't hard. But don't listen to YEE because they are wrong for that part and the rest of the test!

    Hope you guys are happy! And I swear these are right I literally just did it on my own and got 100%.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  23. it's different for lots of ppl so someones answer that is right for others might get you a 2/19 lol. it : ( i have tons of overdues reee

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  24. a
    d
    c
    c
    c
    b
    a
    b
    a
    a
    b
    a
    c
    c

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  25. Hi, These are the answers for the quiz for non honor students:
    1.A
    2.C
    3.D
    4.B
    5.D
    6.D
    7.A
    8.C
    9.C
    10.A
    11.B
    12.D
    13.A
    14.B
    15.C
    16.A
    17.D
    The rest your on your own :D
    This is according to the date it was posted on.
    I will post honors answers shortly

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  26. Do you guys realize that everyone gets different problems and answers?? Not everyones test is the same, you guys are lol

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  27. I hope you know the whole different answer thing is a lie we all get the same test

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  28. I like that tekashi physically spent the time to look up the answer for this question and tells everyone else to stop cheating. does that just...exclude yourself from the rule? lol
    but yeah, it makes sense what 'connexus' said back in 2016 at the top. (ignoring the comments with all the answers, I wanna have some originality i just wanted to word it differently lol)

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  29. Im using @westancupcakes ill let yall know how it goes

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  30. i need help with unit6 lesson four test/quiz

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  31. @ anonymous most of the time, we do, but sometimes on unit tests they will switch it up

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  32. Did anyone figure it out?

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  33. I have 21 q's

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  34. can someone actually write the answer and not the letter -__-

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  35. does this help any? IDK, haven't submitted the test yet. found this Quizlet online...
    ttps://quizlet.com/248671877/1-test-introduction-to-functions-unit-test-flash-cards/)))

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  36. sorry if it doesnt work

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  37. clothing store bargain days question help:

    p (t)= $8.25t - $5.00
    t=$11.00

    $8.25 ($11.00) - $5.00= $85.75

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  38. The independent variable is always displayed on the x-axis of a graph, while the dependent variable appears on the y-axis.

    Time is a common independent variable, as it will not be affected by any dependent environmental inputs.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  39. clothing store bargain days question help:

    p (t)= $8.25t - $5.00
    t=11.00 <------NOT 11 DOLLARS SORRY!

    $8.25 (11) - $5.00= $85.75

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  40. Mandy's handbags are depending on time. Therefore, her time is independent variable. Think of gaming. the more time you have the more you game....gaming is on the Y axis (up and down) time is on X axis (bottom)

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  41. y'all the test is different for everyone

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Answer this Question

Related Questions

Still need help?

You can ask a new question or browse existing questions.